لیزر موی زائد: بایدها و نباید ها

لیزر موی زائد بایدها و نباید ها
روش‌های زیادی برای رفع موهای زائد ابداع شده است، برخی روش‎ها موقتی و قدیمی‌ هستند که  پس از استفاده از این روش ها،موهای زائد دوباره رشد خواهند کرد و حتی می توانند عوارضی مانند حساسیت نیز ایجاد کنند.امروز با توجه به موقتی بودن و دردناک بودن و عوارض روش‌های قدیمی، دیگر این روش‎ها استفاده نمی‎شوند و روش‎های جدید و کاراتری جایگزین آن شده است،لیزر موهای زائد در بین افرادی که به دنبال راه حلی برای از میان برداشتن موهای زائد به طور دائم هستند نسبت به سایر روشهای دیگر محبوبتر است.برای کسانی که از لیزر برای رفع موهای زائد استفاده می کنند،همیشه سوالهایی در مورد این روش وجود دارد که در این مقاله سعی کرده ایم به این سوالات پاسخ دهیم. 

استفاده از لیزرها برای برداشتن مو بوسیله متوقف کردن فولیکول مو نسبت به رشد موی جدید، عمل می‌کند.قبل از پرداختن به این روش درمانی باید از یک سری عوارض لیزر موهای زائد و همچنین بعضی از باورهای غلط مربوط به آن آگاه شوید. برای اکثر افراد، لیزر موی زائد روشی مطمئن برای از بین بردن مو در جاهایی نامناسب بصورت موقت یا برای دوره زمانی طولانی است.

آیا لیزر موهای زائد بی خطر است؟

اکثر افرادی که از لیزر موی زائد استفاده می‌کنند متوجه می‌شوند که این روش بی خطر است و بخوبی قابل تحمل است. ظاهرا این روش هیچ خطری برای سلامتی ندارد.با این وجود بعضی از افراد عوارض حداقلی را پس از لیزر مو احساس کنند. باید از پزشک متخصص پوست بخواهید که روی بخش کوچکی از پوست یک تست حساسیت انجام شود قبل از اینکه این کار را روی بخشهای بزرگتر پوست انجام دهد. همیشه باید از آنها بخواهید که این درمان رفع موی زائد را یک فرد کاملا آموزش دیده انجام دهد.

آیا لیزر موی زائد دردناک است؟

ممکن است چند روز بعد از درمان پوست قرمز و حساس شود. بسیاری از افراد احساسی شبیه به آفتاب سوختگی را تجربه می‌کنند. البته خود لیزر به طور موضعی دردناک نیست.


عوارض جانبی نادر لیزر موی زائد


عوارض جانبی کمتر گزارش شده که پس از لیزر موهای زائد ممکن است بوجود آید شامل موارد زیر است:

  • سوختگی و تاول
اگر لیزر موهای زائد به درستی انجام نشود خطر سوختگی و تاول وجود دارد. وقتی که متخصص آموزش دیده این کار را انجام دهد، سوختگی و تاول به ندرت رخ می‌دهد. لیزر موهای زائد از لیزرهای با گرمای بالا استفاده می‌کند. متخصص باید یک وسیله خنک کننده را قبل از استفاده از لیزر روی پوست شخص استفاده کند. این کمک می‌کند که از سوختگی توسط لیزر پیشگیری شود.

  • اسکار
اسکار معمولا عارضه جانبی لیزر موهای زائد نیست. با این وجود اگر متخصص لیزر اشتباهی کند، ممکن است اسکار بوجود بیاید. در مورد افراد متخصص و آموزش دیده با کیفیت این مشکل نباید رخ دهد. همچنین در صورتی که فرد مراقبتهای پس از درمان را به درستی انجام ندهد بوجود می‌آیند. آنها باید پوست تحت درمان را در صورتی که دچار سوختگی شده درمان کنند تا از صدمه بیشتر به آن اجتناب شود. این به این معناست که آن را از خیس شدن و تابش نور دور نگه دارند و مرتبا علائم عفونت را چک کنند.

آیا لیزر موهای زائد واقعا موثر است؟

درمان با لیزر موهای زائد موثر است اما به ندرت اثر دائمی برای از بین بردن موها دارد. بهر حال درمان با لیزر مو، به میزان زیاد رشد مو را کاهش می‌دهد. بعد از نخستین درمان، بسیاری از افراد فقط به مدت چند ماه بدون مو خواهند بود. موها نهایتا دوباره بر می‌گردند البته اغلب نازکتر و روشنتر هستند و کمتر از قبل توجه جلب می‌کنند. بسیاری از افراد به چندین جلسه لیزر نیاز دارند تا به یک راه حل مناسب یا دوام بیشتر برای رفع موها نیاز دارند. با هر جلسه مو ممکن است نازکتر و روشنتر شود. بعد از انجام جلسات لازم ممکن است رشد آنها با همدیگر متوقف شود.
لیزر موهای زائد روی موهای تیره موثرتر است. افراد با موی بلوند، قرمز یا خاکستری متوجه تغییر چندانی نمی‌شوند چون نورهای لیزر بیشتر جذب موهای تیره می‌شوند و روی موی روشن موفق عمل نمی‌کنند.

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

کارشناسان، لیزر موهای بدن را برای زنان باردار توصیه نمی‌کنند. به دلیل اینکه دانشمندان هیچ تحقیقات انسانی که بی خطر بودن لیزر در طول بارداری را ثابت کند، انجام نداده‌اند.بارداری موجب تغییرات هورمونی در بدن فرد می‌شود. این امر معمولا موجب رشد موهای زائد می‌شود. اگر چه رشد این موهای زائد خجالت آور است اما باید بدانید که آنها خودشان بعدا از بین می‌روند. اگر موها بصورت عادی از بین نروند، باید به دنبال درمان لیزر پس از زایمان باشید. پزشکان معمولا از افراد می‌خواهند که قبل از درمان تا چند هفته پس از زایمان صبر کنند.

 آیا لیزر مو موجب سرطان می‌شود؟

این باور غلط که لیزر موهای زائد باعث سرطان می‌شود اصلا واقعیت ندارد. لیزرها به صورت ویژه‌ای برای عبور کردن از سلولهای پوست و فقط هدف قرار دادن عمیق فولیکولهای مو داخل پوست طراحی شده‌اند. لیزرهای استفاده شده در لیزر موی زائد پرتو بسیار کمی تولید می‌کنند. البته این پرتو مضر نیست و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه لیزر موی زائد موجب سرطان می‌شود، وجود ندارد.

آیا لیزر مو باعث ناباروری می‌شود؟

باز هم می‌گوییم هیچ مدرکی مبنی بر ناباروری بر اثر لیزر موهای زائد وجود ندارد. لیزر فقط به داخل پوست نفوذ می‌کند و هیچ تاثیری روی اندامهای دیگر ندارد. لیزر موهای زائد معمولا بی خطر است حتی در پوستهای حساس در بخشهایی همچون بیکینی.

آیا لیزرهای خانگی به اندازه لیزرهای متخصصان پوست خوب هستند؟

لیزرهای خانگی برای افرادی هستند که می‌خواهند بدون مراجعه به متخصص پوست، موهای زائدشان را از بین ببرند. بسیاری از افراد با استفاده از این لیزرهای خانگی متوجه نتایجی خوب همانند روشن شدن یا نازکتر شدن مو می‌شوند. با این وجود لیزرهای خانگی موی زائد به اندازه دستگاه‌های لیزر پزشکان متخصص پوست، موثر نیستند.

چه موقع باید بخاطر عوارض لیزر به پزشک مراجعه کرد؟

هر کسی که نسبت به لیزر موهای زائد واکنشهای نامناسب نشان دهد باید به پزشک مراجعه کند. آنها می‌توانند علائمی همچون قرمزی و تورم را خانه درمان کنند اما باید همیشه علائم عفونتهای پوستی را به پزشک یا متخصص پوست گزارش دهند.گزارش کردن علائم موجب درمان سریع شده و از هر گونه عوارض بلند مدت پیشگیری می‌کند. کسی که قصد بارداری دارد باید قبل از انجام لیزر با پزشک خود مشورت کند. پزشک می‌تواند گزینه‌های دیگری را توصیه کند چون لیزر موی زائد باید چندین جلسه انجام شود و فرد مراجعه کننده طی این مدت نباید باردار شود.

سخن پایانی

 لیزر موی زائد وقتی که به درستی انجام شود برای اکثر افراد موثر و بی خطر است. ممکن است درمانهای چندگانه انجام شود تا موهای زائد به طور کامل از بین برود و رفع مو بصورت دائم معمولا تضمین نمی‌شود.بضعی از افراد ممکن است پس از انجام لیزر دچار عوارض خفیفی همچون قرمزی، تورم وسوزش شوند و می‌توانند این علائم را در خانه درمان کنند اما کسی که متوجه علائم عفونت پوستی می‌شود باید به پزشک مراجعه کند.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

همین حالا تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید: